Problemy z karmieniem piersią – zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe

dnia

Dzisiaj mój synek ma juz prawie 3 latka a karmienie piersią już dawno jest historią. Jednak zaraz po Jego narodzinach karmienie piersią było najbardziej angażująca czynnością w ciagu dnia. Gdybym wtedy wiedziała co mnie czeka… A zaczęło się od tego, że non stop jadł a mimo to nie przybierał wystarczająco dużo…

Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe (ankyloglosja) to stan, w którym wędzidełko znajdujące się pod językiem jest zbyt krótki co zaburza ruchomość języka. Wada ta jest wrodzona i może występować rodzinne – jeśli wystąpi u jednego z dzieci, może pojawić się u kolejnych. Problem występuje u 1 na 10 do 20 niemowląt (w zależności od źródła, w tym kryteriów diagnostycznych), częściej u chłopców niż u dziewczynek. Warto jednak zaznaczyć, że ankyloglosja rozpoznawana jest nawet u 25-60% dzieci z problemami z karmieniem piersią.

Skutki

 • u noworodków i niemowląt – zaburzenia procesu ssania.
 • u dzieci starszych – zaburzenia mowy, wady zgryzu.

Dlatego ważne jest aby lekarz ocenił stan wędzidełka u noworodka. Nam problem z za krótkim wędzidełkiem wskazano w szpitalu. Tak naprawdę jednak lekarze nie specjalnie widzieli w tym żadnej anomalii, mimo że mały wypijał mało mleka (objętość czy raczej masa oceniona metodą ważenia przed i po karmieniu). Wydaje mi się, że problem ten bardzo często jest bagatelizowany. Nam udało się szybko go rozwiązać tylko dzięki temu, że byłam zawodowo związana ze Szpitalem Klinicznym.

Po konsultacji laryngologicznej podjęliśmy decyzję o podcięciu wędzidełka. Jeśli dziecko nie ma problemów ze ssaniem, z zabiegiem tym można się wstrzymać. O tym czy zabieg jest potrzebny i kiedy najlepiej go wykonać, decyduje oczywiście lekarz.

Po czym rozpoznać, że dziecko ma za krótkie wędzidełko?*

 • Ból podczas karmienia piersią,
 • Poranione brodawki,
 • Dziecko słabo ssie i często wypuszcza brodawkę podczas karmienia, robi długie przerwy podczas karmienia,
 • Odgłos „klikania” podczas ssania,
 • Zbyt niskie przyrosty masy ciała dziecka,
 • Nawracające stany zapalne piersi lub zatkane przewody mlekowe,

*Wymienione objawy niekoniecznie świadczą o zbyt krótkim wędzidełku u dziecka.

Efekt frenotomii

 • Dla matki – ulga w bólu brodawek, właściwe stymulowanie produkcji mleka.
 • Dla dziecka – prawidłowe ssanie, zapobiegnięcie ewentualnym konsekwencją ankyloglosji.

Należy pamiętać, że jeśli ankyloglosja nie zostanie rozpoznana wcześnie a frenotomia przeprowadzona szybko (jak podaje źródło w ciągu 5 dni), dziecko będzie potrzebowało kilku dni na nauczenie się prawidłowego ssania. Wspomagająco, w niektórych przypadkach, pomocne są „ćwiczenia” języka z pomocą kawałka bawełny nasączonego mlekiem. Dziecko pod wpływem zapachu mleka powinno otworzyć buzię a następnie podążać językiem za kawałkiem bawełny – delikatne ruchu góra-dół, lewo-prawo.

Jak przebiega podcięcie wędzidełka (frenotomia) u noworodka/niemowlaka?

Samo podcięcie wędzidełka jest szybkim i bezbolesnym zabiegiem. Wędzidełko zbudowane jest z błony śluzowej – nie jest unerwione. Powikłania po frenotomii są bardzo rzadki i obejmują krwawienie i stan zapalny.

Zabieg frenotomii u synka trwał kilka sekund. Odbył się w warunkach ambulatoryjnych, podczas konsultacji laryngologicznej w poradni.

Wzięłam synka na kolana, Pan Doktor otworzył mu buźkę, obejrzał czy wędzidełko rzeczywiście jest za krótkie. Następnie za pomocą patyków (takich jak do oglądania gardła), unieruchomił język synka i za pomocą szybkiego cięcia nożyczkami chirurgicznymi przeciął wędzidełko. Mały prawie nie zapłakał. Podejrzewam, że większym dyskomfortem było dla niego unieruchomienie niż samo cięcie. Po tym zabiegu musieliśmy jeszcze poczekać 15 minut i obserwować czy nie pojawia się nadmierne krwawienie. Po tym czasie Pan Doktor obejrzał jeszcze raz wędzidełko i mogliśmy iść do domu.

Po podcięciu wędzidełka mały ssał mocniej i nie denerwował się już tak podczas jedzenia.

A na koniec, kilka wskazówek jak karmić lepiej dziecko z rozpoznaną ankyloglosją:

 • ułatwienie dziecku pobierania pokarmu – odpowiednia pozycja karmienia (najlepiej skonsultować się z doradcą/konsultantką laktacyjną) m.in. umożliwiająca spływanie mleka i wspierająca ruch języka z pomocą siły grawitacji, wsparcie bródki,
 • ulga w bólu brodawek – silikonowe nakładki na brodawki,
 • zwiększenie produkcji mleka – odciąganie mleka laktatorem po każdym karmieniu,
 • monitorowanie przyrostów masy ciała dziecka.

ŹRÓDŁO:

Breastfeeding Management for the Clinician: Using the Evidence (3d ed.). Walker M., Jones & Bartlett Publishers (2013)

Reklamy

4 Komentarze Dodaj własny

 1. Gośka pisze:

  Świetny i bardzo przydatny tekst. Niestety problem zbyt krótkiego wędzidełka jest często bagatelizowany:(

 2. Dorota pisze:

  Wprawdzie dzieci nie mam i mieć nie będę w najbliższym czasie, ale kiedyś na pewno się pojawią więc super wiedzieć o takich rzeczach. Zawsze się boję, że mi ktoś czegoś nie powie, bo zabiegany i zapracowany. Super, że są tacy ludzie jak ty i takie posty 🙂

  1. nutriporta pisze:

   Dziękuję za miłe słowa 😉 Mam nadzieję, że znajdziesz u mnie coś co Cię zainteresuje. A jeśli masz jakiś pomysł, lub pytanie nt. żywienia, pisz 😉

 3. nutriporta pisze:

  Sama coś o tym wiem niestety ;-( Brakuje też rzetelnej informacji. Przed urodzeniem dziecka, mimo że jestem dietetykiem, nie wiedziałam w ogóle o tym problemie. A lekarze bagatelizują – nie chce jeść z piersi? Dać butelką!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s