Czy warto kupować produkty ekologiczne?

dnia

Tak naprawdę wcale nie jest przesądzone czy ekologiczne jedzenie jest bardziej odżywcze. Większość ekspertów zgadza się jednak w jednym – ekologiczne jedzenie jest zdrowsze ponieważ zawiera mniej chemikaliów.Cena ekologicznego jedzenia jest oczywiście odpowiednio wyższa. Częściowo płacimy więcej ponieważ produkcja takiej żywności jest po prostu droższa. Zgodnie z prawem, na naklejkę „żywność ekologiczna” trzeba sobie zasłużyć.  Zasady produkcji ekologicznej żywności regulowane są prawem. Rolnik nie może używać przy produkcji żywności ekologicznej pestycydów, herbicydów, insektycydów, sztucznych nawozów i w przypadku mięsa leków (antybiotyków, hormonów).

Dodatkowo żywność ekologiczna powinna być produkowana z uwzględnieniem dobra środowiska – w taki sposób aby zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby było jak najmniejsze. Zwierzęta powinny być natomiast traktowane zgodnie z określonymi standardami a także karmione ekologicznymi paszami.

Wyniki badań wskazują, że różnice w wartości odżywczej między produktami ekologicznymi i nieekologicznymi są niemal niezauważalne. Wartość odżywcza nie jest jednak jedynym powodem dla którego warto zdecydować się na żywność ekologiczną.


WALORY PROZDROWOTNE

Produkty ekologiczne są zdrowsze ponieważ zawierają mniej dodanych substancji chemicznych a także nie powodują Az takiego zanieczyszczenia środowiska jak konwencjonalna produkcja żywności.


SMAK

Z reguły produkty ekologiczne smakują lepiej. W tym przypadku zdania są podzielone. Produkty ekologiczne ze względu na sposób produkcji są bardziej aromatyczne jednak ich trwałość jest mniejsza niż żywności produkowanej w sposób konwencjonalny.


WSPIERANIE MAŁYCH GOSPODARSTW

Produkty ekologiczne często pochodzą z małych, lokalnych gospodarstw rolnych. Kupując je wspierasz lokalnych producentów. Żywność kupowana na rynku czy targu często jest ekologiczna, dla pewności warto jednak spytać się sprzedawcy o sposób produkcji. Pamiętaj też, że ekologiczna produkcja to jedno o sposób sprzedaży to drugie – uważaj na stragany zlokalizowane w pobliżu ulic.


Nie ma co jednak popadać z jednej skrajności w drugą. Nie wszystkie produkty które znajdują się w diecie musza być ekologiczne. Lepiej kupować ekologiczne mleko, mięso i kawę. W przypadku owoców i warzyw, część z nich lepiej kupować ekologiczne, podczas gdy inne niekoniecznie.  W piśmiennictwie angielskim powszechnie funkcjonują dwie listy produktów: brudna dwunastka i czysta piętnastka.

YOUNGEST CEO of MARX WORLD WIDE

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s