Czy w Polsce istnieje zagrożenie wirusem ZIKA?

Dzisiaj poruszam temat mało związany z żywieniem, bardziej z samym zdrowiem. w zagranicznych mediach temat wirusa Zika obecny jest od co najmniej kilku tygodni. Wirus Zika budzi dużo emocji z powodu zagrożenia dla kobiet w ciąży, czy raczej ich nienarodzonych dzieci. Czy powinniśmy się bać wirusa Zika?

WIRUS ZIKA

Wirus ZIKA zidentyfikowany został w 1947 roku w Ugandzie. Aż do 2007 roku, kiedy odnotowano liczne zachorowania w Mikronezji,  był stosunkowo nieznany. Zika jest wirusem przenoszonym przez komary (Aedes aegypti), te same które przenoszą również wiele innych tropikalnych chorób m.in. denge oraz żółtą gorączkę.

Od 2007 roku zachorowania odnotowywano w Afryce i Azji Południowej (mapa). Obecnie wirus rozprzestrzenia się w Amerykach. Szczególnie dużo zachorować występuje w Brazylii. Najbardziej zagrożeni zakażeniem są mieszkańcy Ameryki Południowej, szczególnie Brazylii i Kolumbii.

zik-world-map_12-31-2015_web

Źródło: Bussines Insider

OBJAWY

Osoby zakażone wirusem Zika często przechodzą chorobę niemal bezobjawowo. 1/4 zakażonych nie ma żadnych objawów.

Do objawów zakażenia należą:

 • gorączka,
 • bóle mięśniowe,
 • wysypka,
 • błole głowy,
 • zaczerwienienie oczu.

SZCZEGÓLNIE ZAGROŻONE – KOBIETY W CIĄŻY

Zakażenie wirusem Zika we wczesnym okresie ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka mikroencefalii (małogłowia). Mikroencefalii polega na niedorozwoju mózgu. Konsekwencją jest upośledzenie umysłowe a czasami zgon dziecka.

Źródła podają, że naukowcy nie są do końca pewnie czy to rzeczywiście wirus Zika jest odpowiedzialny za występowanie małogłowia u dzieci. Wszystko wskazuje jednak na istnienie powiązania. W Brazylii w 2015 roku urodziło się 3000 dzieci z mikroencefalią. W poprzednich latach, odnotowywano zaledwie 200 przypadków mikroencefalii rocznie.

Amerykańska agencja rządu federalnego CDC (ang.: The Centers for Disease Control and Prevention, Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) opracowało algorytm postępowania dla kobiet w ciąży, które mogły być narażone na zakażenie wirusem Zika.

Algorytm postępowania w przypadku kobiet w ciąży narażonych na zakażenie wirusem Zika

CZY W POLSCE ISTNIEJE ZAGROŻENIE ZARAŻENIEM WIRUSEM ZIKA?

W Polsce ryzyko zakażanie wirusem Zika jest niemal zerowe. Komar Aedes aegypti występuje w klimacie tropikalnym. Do zakażenia może jednak dojść w przypadku gdy podróży do krajów zagrożonych zakażeniem.

Reklamy

2 Komentarze Dodaj własny

 1. TCK pisze:

  Przeraża mnie, że jest coraz więcej wirusów. Technologia i wiedza idą cały czas do przodu, a nie mogą dojść do lekarstwa. Kobiety w ciąży zawsze będą w gorszym zagrożeniu. Naprawdę świetny post. Pozdrawiam 🙂 TCK

  1. nutriporta pisze:

   Dziekuję 😉 na szczęście w Polsce zagrożenie tym wirusem jest minimalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s