Apetyt na słodkie i alkohol uwarunkowany jest wydzielaniem hormonów w wątrobie

Karnawał w pełni a Ty znowu nie potrafisz trzymać się z dala od słodkości i alkoholu? Nie musi to wcale być oznaką słabej woli. Dwa niezależnie przeprowadzone badania udowodniły, że apetyt na alkohol i cukier uwarunkowany jest produkcją hormonów w wątrobie.

Dlaczego to jest takie ważne?

Węglowodany są najszybciej i najłatwiej przekształcane w organizmie w źródło energii. Jednak ich nadmierne spożycie może prowadzić do pojawienia się zaburzeń metabolicznych.

Już w latach 60-tych sugerowano, że wątroba może odgrywać kluczową rolę w regulacji łaknienia poprzez kontrolę spożycia węglowodanów. Niedawne badania wykazały związek między hormonem wątrobowym FGF21 (czynnik wzrostu fibroblastów 21) a preferencjom określonych pokarmów. Dalsze badania doprowadziły do odkrycia sposobu w jaki genetyczne wariacje w sekwencji genu kodującego FGF21 wpływają na smak.


BADANIE 1

Badanie przeprowadzono na myszach. Jego celem było stwierdzenie w jaki sposób wątroba odpowiada na spożycie węglowodanów produkcją FGF21. Hormon FGF21 wydzielany jest do krwi a następnie selektywnie hamuje apetyt na węglowodany oddziałując na przysadkę mózgową.


BADANIE 2

Badanie przeprowadzono na myszach i małpach. Pojedyncza dawka FGF21 sprawiała, że małpy niemal natychmiast traciły zainteresowanie słodzoną wodą.

Dla pełnego wyjaśnienia sposobu działania i możliwości wykorzystania FGF21 potrzeba dalszych badań.


ŹRÓDŁA:

von Holstein-Rathlou SO, BonDurant LD, Peltekian L, i wsp.: FGF21 Mediates Endocrine Control of Simple Sugar Intake and Sweet Taste Preference by the Liver. Cell Metabolism. 2015.

Talukdar S, Owen BM, Song P i wsp.: FGF21 Regulates Sweet and Alcohol Preference. Cell Metabolism. 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s