Mit śniadania

„Jedz śniadanie a schudniesz” – tak brzmi jedna z podstawowych prawd żywieniowych powtarzana młodym adeptom dietetyki i przekazywana następnie zastępom osób na diecie odchudzającej. Jednak czy to rzeczywiście prawda czy jeden z zaskakujących mitów?

Dr Schusdziarra z Else-Kroner-Fresenius Center of Nutritional Medicine poprosił 300 osób o prowadzenie dokładnych zapisków żywieniowych. Niektóre z obserwowanych osób jadały duże śniadania, inne małe a jeszcze inne nie jadły śniadania wcale. Co ciekawe:

– wielkość śniadania nie miała wpływu na wielkość kolejnych posiłków.

– Osoby które jadły obfite śniadania wcale nie jadły mniej na lunch i obiad niż osoby które śniadania nie jadły wcale.

– Zjedzenie większego śniadania w efekcie zwiększało ilość zjadanej energii o 400 kcal!

– osoby które zjadały obfitsze śniadania pomijały II śniadania jednak nadal dziennie spożywały znacznie więcej energii.

Do tej pory w większości podobnych badań pod uwagę brano nie ilość zjadanych kcal a udział energii pochodzącej ze śniadania w całodziennej podaży energii. Schusdziarr zwrócił natomiast uwagę na rzeczywistą kaloryczność śniadania. Śniadania osób jedzących w ciągu dnia mniej były jedynie proporcjonalnie większe – w rzeczywistości jedli oni tyle samo co pozostali, zwiększona była jedynie proporcja energii przypadającej na śniadanie w stosunku do pozostałych posiłków w ciągu dnia.

Wniosek: duże śniadanie nie idzie w parze z mniejszym apetytem w ciągu dnia. Jeśli jesz duże śniadania, raczej jesz dużo także w ciągu dnia. Jedząc mniejsze śniadanie łatwiej będzie Ci schudnąć.

I znowu okazuje się, że nie ma magicznej recepty na utratę zbędnych kilogramów. Duże śniadania nie są tu rozwiązaniem, co nie zmienia faktu, że nadal pozostaję zwolennikiem śniadań.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s