Odchudzanie na ekranie

W dzisiejszym wpisie podzielę się z wami swoją opinią na temat programów telewizyjnych poświęconych odchudzaniu. Oczywiście jest wiele takich programów, ja opiszę 3 które znam najlepiej: Cofnij zegar, Schudnij z Jillian, Pogromcy nadwagi. Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie, oparte w dużej mierze na wrażeniu jakie wywołały na mnie te programy. Ludzka pamięć jest ułomna – nie wszystko muszę wiedzieć i pamiętać na temat tych audycji.

Cofnij zegar (TVN) 

Każdy program poświęcony jest jednej osobie. W ciągu 30 minut śledzimy przemianę która następuje dzięki diecie oraz treningowi. Dietą zajmuje się głównie dr Anna Senderska natomiast treningiem Dariusz Rycaj. Na początku każdego programu każdy z podopiecznych zostaje poddany dokładnemu badaniu lekarskiemu po czym jego wyniki przedstawiane są przez lekarza. Tym co ma zmobilizować daną osobą do odchudzania jest strach – lekarz mówi o tym jak złe są wyniki badania, co grozi pacjentowi jeśli się nie zmieni a także ile wynosi jego oczekiwany czas życia (najczęściej mniej niż 60 lat). Moim zdaniem strach nie jest dobrym motywatorem. To co jest pokazywane często jest gdybaniem lub dość przekoloryzowanym obrazem rzeczywistości. Mało mówi się o szansach jakie daje schudnięcie, wiele o zagrożeniach związanych z obecną masą ciała. Niewątpliwie mocną stroną tego programu jest obecność lekarza który równocześnie jest również dyplomowanym dietetykiem. Takie połączenie nie jest jednak częste.

Schudnij z Jillian (TVN style) 

Prowadząca program, Jillian Michaels,  jest osobą znaną w USA – wydała kilka książek (przynajmniej jedna została przetłumaczona na język polski, była jedną ze specjalistów programu The biggest loser).  W samym programie przedstawiana jest historia nie jednej osoby a całej rodziny. Jillian na tydzień wprowadza się do rodziny-bohatera programu. Poznaje dzięki temu problem od podszewki dzięki czemu strategie dietetyczne i treningowe dedykowane są konkretnym osobą.  Niewątpliwą mocną stroną podejścia Jillian jest również zaangażowanie całej rodziny. Nadwaga jest problemem całej rodziny, niezależnie od tego czy dotyczy jednego czy też większej liczby członków rodziny. Tendencje do otyłości oczywiście są uwarunkowane genetycznie jednak również przez nawyki żywieniowe i przekonanie dotyczące jedzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Pogromcy nadwagi (MTV) 

W przypadku tego programu bohaterem jest nastolatek. Kuracja odchudzająca obejmuje zmiany nawyków żywieniowych oraz intensywne codzienne treningi. Kuracja trwa całe wakacje (ok. 100). W tym czasie bohaterowie planują schudnąć całą swoją nadwagę – 20-30 kg a nawet więcej. Większości udaje się zbliżyć do tej ilości. Treningi oraz dieta ustalane są przez osobistego trenera. Do całej akcji, w miarę możliwości, włączana jest także cała rodzina.  Zmniejszenie masy ciała ma też w pewnym sensie wymiar symboliczny – bohaterowie programu najczęściej są w momencie zmiany szkoły, zakończenia szkoły średniej i rozpoczęcia studiów. Symbolicznie przechodzą metamorfozę – nowa szkoła, nowe otoczenia, nowy Ja. To wszystko dodatkowo motywuje do osiągnięcia celu.

PODSUMOWANIE

To co nie podoba mi się w każdym z tych programów to przede wszystkim to ile chudną podopieczni – zawsze jest to więcej niż 1 kg na tydzień. Owszem, na początku odchudzania jest to możliwe. Po czasie jednak następuje faza plateau gdy masa ciała mimo ćwiczeń i diety nie zmniejsza się. To czas kiedy wiele osób poddaje się. W powyższych programach nie ma mowy o tym co po diecie czy co zrobić w razie zastoju. Nie ma mowy również o konsekwencjach zbyt szybkiego chudnięcia (o tym w następnym wpisie). Warto jednak wspomnieć, że w przypadku amerykańskich programów na początku podawana jest informacja o tym aby nie robić tego samego „w domu” bez kontroli specjalistów. Nie zauważyłam takiej wzmianki w polskim programie.

Obraz przedstawiony tam ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie mniej jednak pokazuje, że każdy może schudnąć – wystarczy chcieć i trafić na odpowiednią osobą – dietetyka czy trenera. To co łączy te programy to udział specjalistów, prawdziwie zaangażowanych w pomoc swoim podopiecznym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s