Warzywa i owoce lepsze dla promiennej skóry niż słońce

Wyniki badań prowadzonych pod przewodnictwem dr Ian’a Stephen’a na Uniwersytecie w Nottingham wskazują, że jedzenie owoców i warzyw bogatych w karotenoidy nadaje skórze efekt promiennej i zdrowej opalenizny lepiej niż słońce.

Większość osób uważa, że najprostszym sposobem na nadanie skórze zdrowego kolorytu jest opalanie się. Osoby opalone wyglądają zdrowiej. Wylegiwanie się na plaży lub na solarium ma wielu zwolenników. Wyniki badań wskazują jednak, że dieta bogata w warzywa i owoce „opala” lepiej niż słońce.  Składnikiem dającym efekt opalenizny są karotenoidy. Żółtawe zabarwienie skóry spowodowane jest obecnością melaniny i barwników karotenoidowych. Melanina ma zabarwienie żółte i ciemne. Odpowiedzialna jest za ochrone skóry przed promieniowaniem słonecznym, prawdopodobnie bierze udział w procesach odpornościowych ale może również powodować niedobory witaminy D.  karotenoidy nadają barwę żółto-pomarańczową. U ptaków i ryb sygnalizują zdrowie.Warzywom i owocom nadają pomarańczowe i czerwone zabarwienie. W organizmach żywych  związki te maja własności antyoksydacyjne. – biorą udział w unieszkodliwianiu wolnych rodników powstających w warunkach stresu.

Osobom badanym przedstawiono także zdjęcia osób „opalonych” dietą i opalonych słońcem. Skóra opalona dietą była wyżej oceniana. Zdaniem dra Stephena’a wskazuje to również na ewolucyjne mechanizmy preferencji osób wyglądających zdrowiej. Występowanie takich mechanizmów znane jest u zwierząt. Powyższe badaniem jest pierwszych demonstrującym istnienie ich także u ludzi. zabarwienie skóry wywołane dieta bogata w karotenoidy sygnalizuje zdrowie.

Zatem jeśli pragniesz ładnego i zdrowego wyglądu zapomnij o długich godzinach na słońcu czy minutach solarium a sięgnij po marchewki, pomidory, brzoskwinie, dynie i inne pomarańczowe warzywa i owoce.

Ian D. Stephen, Vinet Coetzee, David I. Perrett. Carotenoid and melanin pigment coloration affect perceived human health. Evolution and Human Behavior, 2010

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s